Bezpečná jízda v zimním období


Dne:10.10.2013 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Bezpečná jízda v zimním období

Zimní období se pomalu blíží, pneumatiky se přezouvají a není na škodu si napsat pár rad, jak bezpečně jezdit v zimě.

Zimní pneumatiky

Přezutí do zimních pneumatik je zmíněno i v zákoně. Ten praví, že v období od 1. listopadu do 31. března musí mít všechna motorová vozidla za určitých předpokladů zimní pneumatiky. Předpokladem je teplota nižší než 4°C, dále souvislá vrstva sněhu nebo námraza na vozovce nebo když sněží, či mrholí, případně se dá očekávat, že tato situace nastane během jízdy. Platí to i v případě, že je vozovka ošetřena solí.
Dezén u zimních pneumatik se liší dle velikosti a hmotnosti vozidla. Motorová vozidla do 3500 kg musí mít dezén hluboký minimálně 4 mm. Dezén pneumatik u vozidel převyšujících tuto hmotnost musí být minimálně 6 mm. Za nepřezutí samozřejmě hrozí pokuta okolo 2 000 Kč a odečtení bodů.

Hodit se můžou též zimní řetězy. Používají se v případech, kdy kola ztrácejí schopnost přenosu sil na vozovku. Nasazují se na všechna čtyři kola, jejich úkolem je zajistit zvýšenou přilnavost k vozovce. Doporučujeme nekupovat ty nejlevnější, u nich hrozí prasknutí a následně poškození automobilu.

Příprava na zimu

Zkontrolovat si auto můžete sami nebo to nechat na servisu, kde tuto službu nabízejí za pár desítek korun. Je vhodné zkontrolovat těsnost chladicího systému, stav a mrazuvzdornost chladicí kapaliny, stav oleje, stav řemenů, funkci stěračů a vstřikovačů, funkci alternátoru, stav akumulátoru, obecně stav podvozku a hlavně brzd. Doporučuje se též vůz na zimu připravit v podobě ochrany karoserie a pryže kolem dveří.

Co vozit v autě v zimě

Mezi základní vybavení by měla určitě patřit lopata, která se vám bude velice hodit, pokud náhodou zapadnete. Vhod může přijít též deka, smetáček, škrabka na led nebo rukavice. Doporučuje se též vozit kanystr pohonných hmot navíc. Předmět, který v každém případě oceníte, je sprej na odmrazování skla, případně i odmrazovač zámků.

Jak jezdit v zimě

Jízda v zimě je kvůli nebezpečí smyků a zapadnutí výrazně nebezpečnější. Doporučujeme tedy při předpovědi hustého sněžení daleké cesty odložit.

Pokud přeci jen vyjedete na vozovku pokrytou sněhem, dejte si pozor na námrazu a jeďte opatrně. Když dojde ke smyku, zásadně nebrzděte, vyřaďte motor - stiskněte spojku, v případě automatické převodovky zařaďte neutrál - a stočte volant ve směru, kterým chcete jet.
V každém případě dodržujte od vozidla před vámi minimálně dvojnásobnou vzdálenost, než je obyvklé. Brzdění na ledu je totiž odlišené a brzdná dráha může být několikanásobně delší. Snažte se jet v klidu a pomalu bez rychlých manévrů, ty totiž nejčastěji vedou ke smykům.

Zdroj foto: foter.com

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Jak se na silnici zviditelnit a nezemřít v podzimních mlhách a plískanicích?

"Svou viditelnost lze snadno zvýšit výraznou barvou oblečení, vhodné jsou doplňky z fluorescenčních materiálů. Za snížené viditelnosti a v nočních…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies