Bezvědomí


Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Poranění hlavy
Zlomeniny lebky mohou vést k poškození mozkových obalů, cév i vlastní mozkové tkáně. Při násilí, které stlačuje lebku jako celek, často dochází ke zlomenině spodiny lebeční, ve které jsou otvory pro cévy, nervy a míchu. Příznakem je dlouhodobé krvácení z nosu, z uší a z úst, někdy s příměsí mozkomíšního moku. Pro postižení mozku bývá typické různě dlouhé bezvědomí, výpadek paměti a orientace (postižený si nepamatuje úraz ani dobu bezprostředně před ním), bolest hlavy, závratě a nevolnost až zvracení.

1) Otřes mozku
- krátkodobá porucha mozkových funkcí bez patrných anatomických změn. Bezvědomí bývá  poměrně krátké

2) Zhmoždění mozku

- poškození mozkové tkáně. Bezvědomí může a nemusí být přítomno. Rozsáhlejší a mnohočetná poranění vedou k bezvědomí více hodin až dnů. V těžších případech dochází k poruchám ostatních životních funkcí (křeče, obrna končetin).

3) Stlačení mozku

- způsobeno nitrolebním krvácením z porušených cév mozkových obalů. Bezvědomí mívá často dva průběhy, tzv. – dvoufázové bezvědomí. Po prvním průběhu bezvědomí nastává volný (bdělý) interval s navrácením vědomí, postižený jedná normálně, může si stěžovat na bolest hlavy, nevolnost, rozostřené vidění apod. a po určité době nastupuje další a delší bezvědomí.
- bezvědomého s otevřeným poraněním hrudníku po ošetření ukládáme na poraněnou stranu, aby nezasažená plíce mohla snáz dýchat.

 

Stabilizovaná poloha

Uvolnění svalů jazyka, krku a hltanových svalů u postižených v bezvědomí je příčinou neprůchodnosti dýchacích cest. Pro jejich uvolnění (otevření) je nutné napnout přední stranu krku např. záklonem hlavy, aby se zadní část jazyka (tzv. kořen) odsunul od dýchacích cest. To zajistíme např. šetrným záklonem hlavy, trojitým manévrem (trojitý manévr = předsunutí dolní čelisti, otevření úst a mírný záklon hlavy) nebo nejlépe uložením bezvědomého do stabilizované polohy na boku. Hlavu postiženému ve stabilizované poloze zakloníme a podepřeme tak, aby byl opět napnutý krk a ústa směřovala na stranu a mírně dolů (tím předejdeme např. vdechnutí zvratků nebo krve).

Pokud je postižený ve stabilizované poloze déle než 30 minut, je vhodné jej šetrně přetočit na druhý bok.

- bezvědomého s krvácením z ucha ukládáme na stranu krvácejícího ucha, aby se krev nehromadila ve zvukovodu.
- bezvědomého s otevřeným poraněním hrudníku po ošetření ukládáme na poraněnou stranu, aby nezasažená plíce mohla snáz dýchat.

 

Při manipulaci s postiženým buďte velmi šetrní a citlivý. Vyvarujte se jakýmkoli zbrklým, rychlým a hrubým pohybům.
 

 

Text byl připraven ve spolupráci s Českým červeným křížem, oblastní spolek Hradec Králové

 Autor ilustrací: Jaroslav Žofaj

Galerie - Bezvědomí

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Letošní podzim je krásný, ale povinnost zimních pneumatik začne platit už v úterý

"Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud: Je na silnici…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies