Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes
1. Cizí těleso v oku
Jedná se o bolestivé a nebezpečné poranění. Odstraňujte pouze drobné nečistoty, které leží na oku nebo zůstaly ve spojivkovém vaku. Můžeme je vymýt výplachem oka nebo odstranit růžkem čisté látky, např. kapesníku. Ostré nebo zabodnuté předměty, jako jsou sklo, třísky nebo kovové úlomky, jsou velmi rizikové a musí je odstranit oční chirurg. Vždy zabezpečte transport do nemocnice. POZOR, nikdy nepoužívejte na odstranění předmětu jehlu, pinzetu či podobné ostré předměty a nezkoušejte vybrat cizí předmět z centra rohovky, protože její zjizvení může vážně poškodit zrak. Pokud není možné předmět bezpečně z oka vyndat, lehce překryjte obě (!) oči postiženého, uklidněte ho, a zajistěte převoz se stálým doprovodem do nemocnice.
2. Cizí těleso v uchu
Běžné u malých dětí, kteří si tam strkají kamínky apod. Nelze-li předmět vytřást, vyklepat, ucho jen překryjte obvazem a zajistěte odborné ošetření. Nikdy se nesnažte těleso vymýt vodou nebo olejem. Při chybě hrozí i nevratné poškození sluchu.
3. Cizí tělesa v kůži
Relativně časté jsou na rukách, při práci se dřevem apod. Drobná tělesa (třísky) se můžete pokusit vyndat čistými prsty, jehlou nebo pinzetou. Místo předem omyjte a před i po vytažení desinfikujte. Po odstranění cizího tělesa můžete místo mírně stlačit dvěma prsty, aby trocha krve odplavila nečistoty. Poté ranku znovu desinfikujte a zalepte náplastí s polštářkem.
4. Cizí objekt v nosu
Opět se tento problém vyskytuje nejčastěji u malých dětí. Hrozí zde vdechnutí, infekce i poranění sliznice ostrými hranami nebo chemikáliemi. Pokud nejde předmět vyfouknout, volte odbornou pomoc.
5. Cizí objekty v dýchacích cestách
Při konzumaci či podobné aktivitě může dojít k blokování dýchacích cest jídlem apod.
Při pomoci uklidněte postiženého a postupujte takto:
a) požádejte postiženého, aby se velmi pomalu zhluboka nadechl a pak se pokusil cizí těleso vykašlat,
b) nedá-li se objekt vykašlat, požádejte postiženého o předklon (hlava níže jak plíce) a postiženého udeřte otevřenou dlaní 1 – 5 x mezi lopatky (úder směřuje „nahoru k ústům“),
c) nepomohou-li údery do zad, postavte se za postiženého, požádejte ho, aby se trochu předklonil, spojte si ruky mezi jeho pupkem a hrudní kostí (na nadbřišku) a pak zatlačte břicho nahoru a k sobě, aby zbytek vzduchu v plicích vytlačil cizí objekt do dutiny ústní. Tento manévr se však nesmí používat u dětí a těhotných. Po jeho aplikaci by měl postiženého vždy zkontrolovat lékař kvůli rizik současného poranění vnitřních orgánů.
Pokud postižený už nedýchá nebo výše popsané pokusy selhaly, okamžitě volejte záchrannou službu a zahajte oživování (KPR).
6. Cizí těleso v močové trubici nebo konečníku
Možná je to s podivem, ale i takové situace se stávají. Uklidněte postiženého, zajistěte mu maximální soukromí, položte ho na záda s dolními končetinami mírně pokrčenými v kolenou a vyústění vylučovací soustavy nebo konečník čistě zakryjte. Zajistěte odborné ošetření.
7. Cizí těleso v ráně
Ať už se jedná o předmět zabodnutý či zaseknutý do těla, vyčnívající zlomenou kost, vyhřezlé střevní kličky nebo mozkovou tkáň, ošetření je stejné. Tělesa se nedotýkejte, nehýbejte s ním, nesnažte se ho dostat ani ven, ani dovnitř! Čistě ho ze stran obložte, lehce a čistě ho překryjte, abyste na něj netlačili, a volejte záchrannou službu. Je-li takové zranění na končetině spojeno s masivním krvácením z rány, musíte ho zastavit zaškrcovadlem přiloženým na paži nebo na stehno.
Pokud by se jednalo o situaci, kdy je postižený probodnutý dlouhým předmětem nebo je na něj nabodnutý, nehýbejte s postiženým ani s předmětem, snažte se zraněného uklidnit, sledujte základní životní funkce a okamžitě volejte záchrannou službu.
Text byl připraven ve spolupráci s Českým červeným křížem, oblastní spolek Hradec Králové
Autor ilustrací: Jaroslav Žofaj
Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.