Desatero správného postupu při dopravní nehodě


Dne:22.06.2009 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zde si můžete přečíst deset rad, jak postupovat při řešení dopravní nehody.

1. Nejprve neprodleně zastavte vozidlo a zabezpečte místo nehody (na silnici umístěte výstražný trojúhelník a zapněte výstražná varovná světla). Nezapomeňte na sobě mít reflexní vestu.

2. Zjistěte, zda nebyl při nehodě někdo zraněn. Pokud ano, poskytněte neprodleně první pomoc a okamžitě přivolejte záchrannou službu (155).

3. V rámci svých znalostí a možností vyhodnoťte vzniklou školu a další okolnosti nehody. V případě škody vyšší jak 100 000,- volejte Policii ČR.

4. Policii je nutné zavolat v případě, že po nehodě došlo ke škodě na zdraví nebo k poškození obecně prospěšné věci (pouliční osvětlení, komunikace..) a nebo nelze zajistit plynulý provoz na komunikaci.

5. Jestli je nutné zabezpečit obnovení provozu na komunikaci, můžete vozidla odstranit pokud:
- je nehoda již nahlášena policii a je řádně označeno konečné postavení vozidel  
- shodli jste se na odstranění vozidel s dalšími účastníky dopravní nehody

6. Pokud na místě nehody nebude přítomna policiie, jelikož škoda na jednotlivém vozidle nepřesáhla škodu 100 000,- a nebo nedošlo po něhodě k poškození obecně prospěšné věci, sepište společně s účastníkem nehody společný záznam o dopravní nehodě ("Evropský záznam o nehodě") Nemáte-li tento dokument u sebe, můžete použít pro sepsání nehody jakýkoliv jiný papír. Nezapomeňte však na podpisy všech účastníků! Pozor! Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte!

7. Pokud si nejste jisti dalším postupem, kontaktujte z místa nehody klientské centrum Vaší pojišťovny. Pokud je po nehodě Vaše vozidlo nepojízdné, taktéž kontaktujte asistenční linku své pojišťovny za účelem zajištění odtahu havarovaného vozidla. Asistenční služby máte již hrazeny v rámci svého pojištění.

8. Pro lepší prokázání vzniku dopravní nehody je dobré nehodu vyfotit fotoaparátem nebo zajistit případné svědky apod.

9. Před opuštěním nehody se přesvědčte, že máte všechny potřebné údaje o druhém účastníkovi dopravní nehody: jméno, příjmení, údaje o vozidle (registrační značka, VIN vozidla, typ vozidla), údaje o vlastníku vozidla (jméno, bydliště - sídlo), údaje o pojištění druhého vozidla (číslo zelené karty, číslo PS, název pojistitele, platnosti ZK).

10. Co nejdříve zajistěte předání záznamu o dopravní nehodě své odpovědnostní pojišťovně.

 

Zdroj:

www.ceskenoviny.cz

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Povinné ručení mírně zdraží, přibude pojistka pro elektrokoloběžky a segwaye

Pořád je to ale méně než v roce 2020, kdy byla průměrná cena za povinné ručení 4 500 korun ročně. Mírný pokles zaznamenaly ceny před dvěma lety, nyní ale…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies