Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes
První pomoc
Postižený nejprve pociťuje chlad, nastupuje „husí kůže“ a svalový třes. Později se začne projevovat únava, pocit chladu ustupuje a postižený ztrácí vědomí.
Postiženého při celkovém prochlazení přeneseme do teplé místnosti (20 - 22 °C), svlékneme mu prochlazené, mokré nebo vlhké oděvy a zabalíme do suchého oblečení a přikrývek. Pokud je postižený plně při vědomí, snažíme se zvýšit jeho tělesnou aktivitu, zabránit působen chladu a postupně ho zahřívat. Je-li to možné, uložíme ho do vany s vodou teplou 35 - 37 °C na dobu půl až jedné hodiny, jinak můžeme použít teplé obklady na končetiny a trup. Podáváme teplé a oslazené nápoje. Nikdy však alkohol!
Pokud je vědomí postiženého zhoršené nebo je už postižený v bezvědomí (tělesná teplota pod 34 °C), přeneseme ho velmi šetrně do tepla, zabráníme působení chladu, zabalíme ho do suchých teplých přikrývek a bráníme prudkým pohybům s jeho tělem. Postiženému nepodáváme žádné léky ani tekutiny, nesnažíme se ho uměle ohřívat (obklady, koupel apod.), ale rychle voláme ZZS.
Při zástavě dechu a oběhu nezahříváme postiženého a ihned zahájíme oživování. Díky působení chladu může být oživování úspěšné i po delší době. Jsou popsány případy úspěšného zotavení i po 70 minutách zástavy životních funkcí a následné dvouhodinové resuscitaci.
Omrznutí
Nejčastěji jsou postiženy okrajové a méně prokrvené části těla, jako jsou prsty, nos nebo uši.
Rozlišujeme 3 základní stupně postižení:
1. stupeň se projevuje zblednutím až modrofialovým zabarvením kůže, pocitem zábnutí a svírání.
2. stupeň se projevuje tvorbou drobných puchýřů s natmavělou tekutinou.
3. stupeň je charakterizován příznačnou nebolestivostí postižených míst, kůže je voskově bledá a napjatá, dochází k nenávratnému zničení tkání.
Omrzliny 1. stupně můžeme ohřívat přiložením na teplé části těla, zabalením do suchých a teplých látek, postižená místa můžeme jemně mnout a masírovat – NIKOLI TŘÍT sněhem, látkou ani ničím jiným. Snažíme se o aktivní pohyb postiženého, podáváme teplé oslazené nápoje. Postižené části můžeme pozvolna a opatrně ohřívat ve vodní lázni od vlažné až po teplou.
U těžších omrznutí se vyvarujeme jakéhokoliv tření a masáží postižených míst, pouze je lehce sterilně kryjeme obvazem a zabalíme do suchých teplých oděvů. Vzniklé puchýřky nepropichujeme ani nestrháváme. Celková péče je pak stejná jako při podchlazení.
Každou omrzlinu musí vždy zhodnotit lékař. Velmi nebezpečná jsou opakovaná omrznutí.
Text byl připraven ve spolupráci s Českým červeným křížem, oblastní spolek Hradec Králové
Autor ilustrací: Jaroslav Žofaj
Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.