Přečtěte si, jak pomoci zraněným při nehodě, abyste sami nepřišli k úrazu


Dne:19.01.2019 | autor: Monika Vojáčková | Galerie (2) | Rating šoku: 1

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: ČT24

Svědci dopravních nehod, kteří se snaží pomoci zraněným, často sami přijdou k úrazu nebo dokonce svou snahu pomoci zaplatí životem. Důležité je, aby zastavili auto na vhodném a bezpečném místě a než vystoupí z auta, zapnuli blinkry a vzali si reflexní vestu. Podívejte se na video a připomeňte si základní pravidla.

S osvětou se snaží pomáhat tvůrci kampaně Ty to zvládneš, která ukazuje, jak se na silnici v krizové situaci správně chovat. Každý, kdo přijíždí k nehodě, by měl své auto zaparkovat před tím nabouraným, kde je to nejbezpečnější, zapnout výstražná světla, vzít si reflexní vestu, lékárničku a trojúhelník a co nejrychleji od auta odejít (VIDEO najdete zde). 

Jak dát první pomoc zraněným?

Po označení místa je důležité dostat mimo vlastní vůz každého, kdo nebude pomáhat zraněným. Rozdělit si úlohy s dalšími zachránci, volat tísňovou linku a nejdřív se věnovat těm, kteří jsou v bezvědomí. První pomoc je důležité poskytnout ještě před příjezdem záchranářů.

„Musíte pacienta oslovit. ,Haló, slyšíte mě?‘ Pokud reaguje, nechám ho sedět do příjezdu technické pomoci. Pokud nereaguje, bude zhroucený na volantu, musím pacienta opatrně narovnat. Snažit se fixovat krční páteř a zaklonit hlavu, aby byly zprůchodněny dýchací cesty,“ podotkl Michael Georgiev ze Zdravotní záchranné služby (ZZS) Libereckého kraje.

Důležitá je doslova každá vteřina. Průzkum ukázal, že pokud záchranáři mají na silnicích volný průjezd a v důsledku toho přijedou k nehodě třeba o čtyři minuty dříve, pro vážně zraněné to zvyšuje šanci na přežití až o 40 procent. Dojezdový čas sanitky je daný zákonem. U pacienta musí být do dvaceti minut. Praxe zatím ukazuje, že se reálně daří záchranářům k nejzávažnějším případům dorazit už do osmi minut, k ostatním pak do čtvrt hodiny.

Ulička pro záchranáře

Pokud řidiči přijedou k nehodě jiného auta, respektive do kolony za takovou havárií, na běžné silnici by měli vždy přibrzdit u krajnice a vytvořit volný průjezd pro záchranáře uprostřed. 

Záchranná ulička, tedy jízdní pruh pro záchranáře má od loňska nové pravidlo. Řidiči v kolonách či zácpách musí vytvořit záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. 

Zde najdete desatero správného postupu při dopravní nehodě.

Galerie - Jak pomoci zraněným při nehodě, abychom sami nepřišli k úrazu?

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Nehoda dvou cyklistek skončila zraněním. Jaké zásady dodržovat na kole?

"Podle prvotních informací se jednašedesátiletá cyklistka zřejmě plně nevěnovala řízení svého kola a přední částí narazila do cyklistky, která právě…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies