Poruchy dýchání


Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Odstranění překážky z dýchacích cestách
Je-li dusící se při vědomí, je možné 1 - 5 údery otevřenou dlaní do zad mezi lopatky odstranit cizí těleso zbytkovým vzduchem, který zůstal v plících (obr.1 a 2.)

Další způsob je stlačením nadbřišku, tzv. Heimlichův břišní hmat. POZOR! Tento způsob se nesmí provádět u dětí a těhotných žen. U nich je v případě neprůchodnosti dýchacích cest a dušení vhodné po zavolání záchranné služby zahájit nepřímou masáž srdce.

Umělé dýchání z plic do plic
Jestliže se podaří obnovit průchodnost dýchacích cest, ale poslechem, pohmatem ani pohledem nezjistíte známky spontánního dýchání, je nutné zahájit oživování (kardiopulmonální resuscitaci), tedy nepřímou srdeční masáž a umělé dýchání z plic do plic, nejčastěji technikou z úst do úst (alternativně z úst do nosu postiženého).

Oživování dospělé osoby
Nejprve voláme záchrannou službu! Pak oživování dospělého zahájíme 30 stlačeními na středu hrudníku kolmo dolů, rychlostí 100 za minutu do hloubky asi 1/3 hrudníku (cca 4 – 5 cm) proti pevné podložce (zem). Následují 2 umělé vdechy. Hlavu postiženého zakloňte dozadu tlakem na čelo, palcem a ukazováčkem téže ruky ucpěte nosní dírky. Druhou rukou otevřete ústa tlakem na spodní čelist postiženého. Při umělém vdechu sledujte mírné nadzdvižení hrudníku, stejně tak pozorujte pasivní výdech. Nevdechujte příliš mnoho vzduchu, jen tolik, abychom zaregistrovali, že se začal zvedat hrudník. Stlačování hrudníku a vdechy opakujte. Zhruba po 2 – 3 minutách si znovu poslechněte, zda se dýchání neobnovilo.


Děti od jednoho měsíce věku do puberty včetně
Začneme 5 přiměřenými vdechy (tolik, abychom vždy zaregistrovali pohyb hrudníku), pak už postupujeme stejně, jako u dospělého. Hrudník stlačujte raději jen jednou rukou. Zhruba po 1 minutě resuscitace zavolejte záchrannou službu.


U novorozenců (věk do jednoho měsíce)
Začněte 5 úvodními vdechy, pak střídejte 3 stlačení hrudníku (uprostřed na spojnici prsních bradavek, frekvencí alespoň 120 stlačení za minutu) a 1 vdech z úst do úst i nosu dítěte. Vdechujte jen objem svých úst (opět jen tak, aby se začal zvedat hrudník, POZOR na riziko poškození plic nadměrným množstvím vdechnutého vzduchu) a hrudník stlačujte pouze 2 prsty. Novorozencům a kojencům (cca do jednoho roku) nezaklánějte hlavu klasickým způsobem (riziko poranění krční páteře!) - mírného a šetrného záklonu dosáhnete podsunutím dlaně pod lopatky dítěte. Zhruba po 1 minutě resuscitace zavolejte záchrannou službu.

POZOR! Lapavé (tzv. agonální) dechy nepovažujte za dýchání, ale za příznak srdečního selhávání. Zahajte oživování.

Text byl připraven ve spolupráci s Českým červeným křížem, oblastní spolek Hradec Králové
Autor ilustrací: Jaroslav Žofaj

Galerie - Poruchy dýchání

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Brzdná dráha při rychlosti 160 km/h

Možná jste již dříve zaznamenali návrh na zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnících ze stávajících 130 km/h na 160 km/h. Jaké to bude mít následky?…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies