Když prší, tak zapomeňte na tempomat a dálková světla


Dne:12.09.2024 | autor: Monika Vojáčková | Rating šoku: 1

Když prší, tak zapomeňte na tempomat a dálková světla

Meteorologové varují před silným a vytrvalým deštěm v příštích několika dnech. Víte, co je to "aquaplaning", proč za deště nepoužívat tempomat a dálková světla a co dělat, když dostanete za volantem smyk?

"Nezapomínejte na to, že mokrá silnice je 2x více kluzká než ta suchá," připomíná Dagmar Sochorová, mluvčí policie v Libereckém kraji.

Za deště zpomalte

A nejen mokrá silnice zvyšuje pravděpodobnost nehody, déšť také snižuje vnímavost řidičů, bezpečnou cestu jim může zkomplikovat špatná viditelnost a snížená účinnost světel. Vyhraďte si proto na cestu více času. Při jízdě v nepříznivém počasí byste měli jezdit pomaleji než za optimálních povětrnostních podmínek. 

"Vyrazte na cestu dříve, abyste se vyhnuli zbytečně riskantní rychlé jízdě, kterou neohrožujete pouze sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu," vyzývají řidiče policisté.

Brzděte dříve a jemněji

"Buďte extrémně opatrní po delším období sucha. Během déle trvajícího sucha se na cestách nashromáždí motorový olej a ostatní maziva. Když se tyto látky smíchají s prvními kapkami deště, povrch vozovky se stává extrémně kluzký. Delší déšť nakonec tyto nečistoty smyje, ale první hodiny deště jsou obvykle nejnebezpečnější," varuje Sochorová.

"Brzděte dříve a s menší silou, jako byste to dělali za suchého počasí. Dřívější a jemnější brzdění zvětšuje brzdnou dráhu mezi vámi a autem před vámi a také dáváte včas na vědomí řidiči za vámi, že zpomalujete. Nezapomínejte ani na signalizaci směru, aby ostatní řidiči věděli o vašich úmyslech. Zatáčkami přejíždějte pomaleji a ne takovou rychlostí jako za sucha," připomíná mluvčí policie.

Aquaplaning a tempomat

Aquaplaning znamená, že se mezi pneumatiku a vozovku dostane voda, pneumatika ztratí přilnavost k silnici a automobil se zvláště při vysoké rychlosti stává těžko ovladatelný.

Nepoužívejte proto při dešti tempomat. "Pokud dostanete aquaplaning, při použití tempomatu je dost pravděpodobné, že vaše auto ještě více zrychlí," vysvětluje policejní mluvčí. Tempomat podle ní snižuje řidičovu ostražitost a tím, že nemá nohy na pedálech, se zvyšuje jeho reakční doba v nebezpečných situacích.

Když vidíte na silnici před vámi obrovskou louži, objeďte ji nebo zvolte náhradní cestu. Taková vodní překážka může skrývat obrovskou jámu, která vám může vážně poškodit nápravu auta. Šplouchající voda do motorové části může poškodit vnitřní elektrické systémy.

"Poté, co projedete přes louži, jemně klepněte na brzdový pedál, čímž vysušíte vodu z brzd," radí Sochorová.

Nepoužívejte dálková světla

Zapněte si světla a to i tehdy, když jen jemně mrholí. Velice důležité je nejen vidět, ale i být viděn!  Za deště a mlhy však nepoužívejte dálková světla, protože kapky ve vzduchu odrážejí světlo zpět a ještě více snižují viditelnost. Pokud máte mlhová světla, použijte raději ty.

Dávejte pozor na chodce. Obvykle pozorný chodec se stává méně pozorným, když musí v dešti a větru bojovat s deštníkem. Navíc kapky deště tlumí zvuk, takže chodec může špatně odhadnout vzdálenost přijíždějícího vozidla a vykročí přímo pod kola.

Udržujte větší vzdálenost mezi vámi a velkým autem před vámi. Extra velké pneumatiky velkých automobilů rozprašují množství vody do ovzduší, což může nepříjemně blokovat výhled. Vyhněte se předjíždění, ale pokud už musíte autobus nebo kamion předjet, učiňte tak rychle a hlavně na bezpečném úseku.

Smyk na mokré silnici

Odmlžte si okna. Déšť zapříčiňuje rychlé zamlžování skel. Zapněte si odmlžovače skel, a pokud máte v autě klimatizaci, zapněte ji.

Pokud se vaše auto dostane do aquaplaningu, nebrzděte prudce a netočte volantem, protože ho můžete přivést do smyku - jiný smyk dostane automobil s předním náhonem a jiný smyk bude řešit řidič s náhonem zadním. Pomalu dejte nohu z plynu a pokračujte v přímé jízdě, dokud se kola nedostanou znovu na vozovku. Pokud musíte brzdit, dělejte tak přerušovaně (pokud máte ABS, zatlačte na pedál).

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Dovolená u moře může skončit tragicky díky zpětnému proudu!

Víte co znamená zpětný proud v moři? Jeho neznalost může i zabíjet. Jak se v takové situaci chovat? Zpětný proud nastává v mořích, kde je pozvolný přístup…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies