Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Střet se zvěří – nepříjemnost, kterou alespoň jednou zažije většina řidičů. Víte, jak se v této situaci správně zachovat a jak se jí co možná nejlépe vyvarovat?
Jak eliminovat riziko střetu se zvěří?
Zaprvé bychom si měli ujasnit, v jakou dobu nejčastěji zvěř potkáváme. Zvěř vídáme obvykle v ranních hodinách nebo za soumraku, kdy si hledá potravu. Často se na silnicích též vyskytuje vysoká zvěř v době páření, což znamená okolo měsíce října.
Účinnou prevencí je snížená rychlost a zvýšená pozornost v okolí lesů. Potmě často můžete spatřit oči odrážející světlo vozidla ještě dříve, než spatříte celé zvíře, tudíž je vhodné se soustředit i na světélkující body. V případě zaznamenaného pohybu na vozovce byste měli výrazně zpomalit. Dle výzkumů ADAC má řidič jedoucí rychlostí 80 km/h ještě šanci zastavit, pokud je zvíře více než 60 metrů před vozidlem. Ovšem i při rychlosti 60 km/h působí při srážce jelen silou slona s hmotností 5 tun.
Pokud se domníváte, že jste zahlédli nějakého tvora, zatrubte a zvěř vyplašte. Ovšem nepolevujte v ostražitosti, zvíře se většinou nepohybuje samo a můžou ho následovat i další. Když vidíte přímo před sebou živého tvora, je vhodné vypnout dálková světla, protože zvíře je oslněné a tudíž i zmatené.
Rady pro zamezení střetu se zvěří
- Nízká rychlost v okolí lesů
- Zvýšená opatrnost
- Troubení, případně jiný hluk, který zvěř vyplaší
Když je náraz nevyhnutelný
V případě nevyhnutelného střetu doporučují odborníci intenzivně brzdit a neměnit směr jízdy. Vozy jsou uzpůsobeny možnosti čelního střetu, a tudíž jsou v této oblasti více chráněny. Čelní střet tedy můžeme označit za bezpečnější než pokus o vyhýbání se zvěři, který může končit nárazem do stromu nebo jiným ještě katastrofálnějším závěrem.

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.