Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes
Klimatizace se v dnešní době stává již prakticky standardem, který zvyšuje komfort a bezpečnost jízdy, neboť řidiči vystavenému teplotám nad 25°C hrozí ztráta pozornosti a v krajních případech i usnutí. Jste si ovšem jistí, že klimatizaci ve vašem automobilu používáte správně? Jak ji nastavit, aby to nikdo ze členů posádky vozidla neodnesl kašlem nebo nachlazením? Především tyto otázky si v článku nyní zodpovíme.
Poslední horké dny dávají zabrat většině populace a kdo jiný na rozpálených silnicích a dálnicích netrpí víc, než řidiči automobilů. Pokud vůz není vybaven klimatizací, je to velká zátěž na lidský organismus a řidič by měl častěji zastavovat na odpočinek a hlavně neustále doplňovat tekutiny. Pokud ale patříte mezi šťastlivce a klimatizaci máte, doporučujeme přečíst pár rad, jak s ní zacházet, ať to zbytečně neomarodíte.
Nastavení klimatizace
Spousta řidičů neví, jak klimatizaci správně používat. Prvním důležitým krokem při nastoupení do rozpáleného auta je puštění klimatizace na maximální výkon, tedy na nejnižší možnou teplotu, a za spuštěných okýnek nastavit ventilátor na maximum po dobu tří minut. Po prvotním zchlazení auta zapneme funkci vnitřní oběh, kterou necháme běžet po dobu dalších přibližně pěti minut. Nyní máme auto dostatečně zchlazené a teplotu klimatizace nastavíme na teplotu o 4 až 5 stupňů nižší, než je teplota venkovní, zároveň je důležité mít po celou dobu běhu klimatizace otevřený alespoň jeden výdech automobilu.
Směrování vzduchu
Nejen, že by rozdíl venkovní a vnitřní teploty neměl být příliš vysoký, aby cestující neutrpěli teplotní šok, zároveň je také důležité správně nasměrovat foukání chladného vzduchu. Ten by kvůli nebezpečí nachlazení neměl směřovat přímo na tělo pasažérů (ani řidiče) a současně by měl být směrován spíš nahoru, než dolu.
Údržba klimatizace
Klimatizace by měla být udržována pravidelně, a to přibližně dvakrát do roka. Základním důvodem pro tuto nutnost je její vyčištění, neboť na výparníku se hojně usazují různé nečistoty, které vytváří úrodnou půdu bakteriím, roztočům či mikroskopickým houbám, což může mít za následek nepříjemný zápach. Při pravidelné prohlídce by zároveň měla být doplněna chladící látka (je-li to potřeba), která mohla uniknout. Zároveň je důležité utěsnit případné netěsnosti či vyměnit vadné součástky. Pro zajištění správné funkce je také dobré klimatizaci minimálně jednou měsíčně spustit.
Vliv na spotřebu
V dnešní době již klimatizace, ať již digitální či manuální (fungují na stejném principu), nejsou tak vysokou energetickou zátěží. V zásadě se dá navýšení spotřeby paliva určit na hodnotu pohybující se mezi 3 a 5 procenty.
Zdroj foto: sxc.hu
Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.