Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes
Zdroj: HZS, ZZS
S přicházejícím létem nastává i období bouřek. Blesky každý rok způsobují požáry, ale i zranění a ztráty na lidských životech. Víte, jak se chovat, když vás v přírodě zastihne bouřka? Poradíme vám, kde se ukrýt i jak ochránit svůj život i dům před úderem blesku.
Bouřkových dní máme v České republice každoročně mezi 25 až 40. I když k přímému zásahu člověka bleskem dochází jen zřídka, končívají podobné případy tragicky, jak se tedy správně zachovat?
Bezpečný úkryt před bleskem
Rozumné je během bouřky nevycházet zbytečně ven a neplánovat výlety, pokud bouřky předpověd počasí předpokládá. Pokud nás hromy a blesky přesto zastihnou v přírodě, snažíme se co nejrychleji schovat.
"Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem. V přírodě se můžeme schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí," doporučují odborníci z Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS).
Blesk je silný elektrický výboj atmosférického původu a bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km (tj. zhruba 9 sekund mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňme až do doby, než bude bouře alespoň 10 km vzdálená (tj. zhruba 30 sekund mezi hřměním a bleskem).
Vysoké stromy a sloupy blesky přitahují
Pozor, nikdy se neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez hromosvodu, například ve staré hájence! Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti vodních ploch nebo železných konstrukcí, jako jsou sloupy elektrického vedení.
Začátkem června udeřil blesk na dětském dni v liberecké části Vratislavice nad Nisou. V nemocnici skončilo celkem 22 lidí, kteří se schovávali pod stromem.
"V bezpečí nejsme ani ve stavení s porušenou statikou (např. zpustlé polorozpadlé objekty), kde v případě úderu blesku hrozí další narušení zdiva a zřícení. Nezdržujme se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě, nikdy se za bouřky neopírejme o zeď či skalní stěnu. Během bouřky není dobré pohybovat se na kopcích a holých pláních. Překvapí-li nás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujme dál v chůzi a nezůstávejme ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe – na zem si rozhodně nelehejme," varují hasiči.
Pozor na sporty při bouřce
Během bouřky hrozí velké nebezpečí také při koupání, windsurfingu nebo plavbě v loďce. Bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči. Za bouřky venku nikdy nepřenášejme kovové předměty – fungují jako hromosvod. Ani sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání.
V roce 2005 úder blesku připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky. Golfové hole v takovém případě co nejrychleji odložte a vyhledejte úkryt.
První pomoc při úderu bleskem
Po úderu bleskem denně na zemi zemře v průměru 10 lidí, přičemž pravděpodobnost zásahu člověka bleskem je 1:3 000 000, uvádí statistiky HZS. Začátkem června záchranáři z valašskomeziříčské oblasti vyjížděli k muži, kterého s největší pravděpodobností zasáhl blesk. Bohužel přes veškeré jejich úsilí se pacienta nepodařilo zachránit a svým zraněním na místě podlehl.
První pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné zahájit resuscitaci a provést protišoková opatření.
"Zásadou číslo jedna při poskytování první pomoci člověku, kterého zasáhl blesk, je dbát na vlastní bezpečí. Neprodleně je nutné volat tísňovou linku 155 a dále pak postupovat podle stavu pacienta. Na lince 155 jsou zkušení operátoři, kteří vás v tom nenechají samotné a krok po kroku vás situací provedou do doby příjezdu záchranářské posádky na místo," radí záchranáři.
Přibližně ve třetině případů způsobí zásah blesku zástavu dechu a srdce. V takovém případě je nutné zahájit resuscitaci.
Bouřku můžeme přečkat v autě
Pokud nás zastihne bouřka v automobilu, nemusíme se blesku příliš obávat. Jestliže necháme okna i dveře zavřená, poskytne nám plechová karoserie spolehlivou ochranu.
"V případě silných nárazů větru však dávejme pozor na padající stromy či větve, je rovněž třeba přizpůsobit rychlost a styl jízdy extrémním povětrnostním podmínkám, popř. zcela zastavit a přečkat nepřízeň počasí v autě zaparkovaném na bezpečném místě," uvádí možná rizika hasiči.
Jak před bleskem ochránit domácnost?
Hromosvod ochrání dům a jeho obyvatele před požárem nebo mechanickými a jinými nežádoucími účinky bleskového proudu. Také osoby nacházející se uvnitř nebo vedle objektu by měly být díky tomu chráněny před zraněním či dokonce smrtí kvůli průchodu bleskového proudu.
Pokud jsme během bouřky v budově, raději se zdržujme na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeňme zavřít okna a odpojit z elektřiny televizor a další přístroje, jejichž součástí je obrazovka.
Blesk je silný elektrický výboj o několika desítkách tisíc ampér a teplotě tisíců stupňů Celsia, který může nejen způsobit požár, ale kvůli tzv. přepěťovým impulsům zapříčinit i značné škody na elektrických a elektronických přístrojích a zařízeních. Řešením může být moderní zařízení sloužící k ochraně proti pulsnímu přepětí – tzv. přepěťová ochrana, která chrání nejen proti výbojům blesku, ale obecně proti jakýmkoliv prudkým výkyvům napětí v elektrické síti.
Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.