Zástava krevního oběhu


Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Asi do 15 sekund po zástavě krevního oběhu dochází k bezvědomí, nejdéle do 90 sekund ustanou i nepravidelné lapavé vdechy. Protože kůže a sliznice nedostávají krev, změní se výrazně jejich barva – mrtvolný vzhled. Bezvědomí, nepřítomnost dechu, pulzu na velkých tepnách a mrtvolný vzhled jsou tudíž jednoznačné známky zástavy dechu a oběhu – klinické smrti.

Pokud při ošetřování bezvědomého zjistíte nepřítomnost (zástavu) dechu, je potřeba zahájit oživování kombinací nepřímé masáže srdce a umělého dýchání.

Při resuscitaci:
1. postižený musí ležet na zádech na pevné a rovné podložce (zemi) s obnaženým hrudníkem,
2. zachránce přiloží spodní hranu dlaně na střed hrudníku postiženého, druhou dlaň na první, ramena má kolmo nad zápěstími a místem stlačování, horní končetiny jsou napnuté v loktech,
3. zachránce stlačuje hrudník postiženého do hloubky 4 – 5 cm kolmo dolů proti zemi a přitom musí využívat hmotnost horní poloviny svého těla,
4. frekvence stlačování je cca 100 za minutu
5. vždy po 30 stlačeních následují 2 přiměřené umělé vdechy
6. asi po 2 – 3 minutách zkontrolujte, zda se neobnovilo dostatečné dýchání. Máte-li s kým, vystřídejte se v oživování, aby únava nezhoršovala kvalitu resuscitace.

POZOR! U dětí stačí hrudník stlačovat jednou rukou, u novorozenců jen dvěma prsty. Přizpůsobte hloubku stlačení (novorozenci jen 1 – 2 cm) i množství vdechovaného vzduchu (jen abyste zaregistrovali nadzdvihnutí hrudníku). U novorozenců opakujte 3 stlačení a 1 vdech, frekvence masáže je 120 stlačení za minutu.

Zástava krevního oběhu u dospělých
U dospělých před oživováním volejte záchrannou službu, pak se kombinuje 30 stlačení středu hrudní kosti rychlostí 100 za minutu a dva vdechy z úst do úst (příp. z úst do nosu) při zakloněné hlavě postiženého. I správně prováděné oživování zajistí mozku jen asi 25 – 30 % přísunu krve proti normální činnosti srdce. Zhruba po 6 – 8 cyklech (asi 2 – 3 minutách) je potřeba zkontrolovat poslechem nad obličejem postiženého, zda nedošlo k obnově spontánního a dostatečného dýchání. Kontrola má trvat přibližně 10 sekund.
Oživování ve dvou zachráncích je zbytečné. Další zachránce využijte pro střídání (zhruba po 3 minutách), pro volání záchranné služby, ošetření jiných zraněných přinesení lékárničky apod. 

Zástava krevního oběhu u dětí
Menší rozměry dýchacích cest, menší dechový objem, vyšší tepová frekvence, lehká zranitelnost hrudní stěny a vnitřních orgánů způsobují některé odlišnosti při oživování dětí. 
Od jednoho měsíce věku do puberty (včetně) postupujeme při oživování stejně jako u dospělých, jen masáž hrudníku stačí provádět jednou rukou a přizpůsobíme množství vdechovaného vzduchu. Resuscitaci zahájíme 5 úvodními vdechy, pak už pokračujeme uvedeným poměrem 30 stlačení (frekvence také 100 za minutu) a 2 vdechy. Záchrannou službu, jsme-li sami, voláme asi po 1 minutě oživování.


Text byl připraven ve spolupráci s Českým červeným křížem, oblastní spolek Hradec Králové
Autor ilustrací: Jaroslav Žofaj

Galerie - Zástava krevního oběhu

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Od pondělí hrozí pokuta, nezapomeňte na elektronickou dálniční známku

Nedělí 31. ledna po čtvrtstoletí definitivně končí éra papírových dálničních známek. Do konce ledna platily ještě staré roční. Nově už budou dálnicím vévodit…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies