Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes
Dopravních nehod na železničních přejezdech rok od roku stoupá. Vina není ve většině případech na strojvedoucích, nýbrž na účastnících silničního provozu, kteří nerespektují světelné a výstražné zařízení a vjedou na železniční přejezd v okamžiku, kdy to zákon nedovoluje.
Zákon o silničním provozu hovoří jasně
Chování řidičů na železničních přejezdech je upraveno zákonem o silničním provozu hned v několika paragrafech:
(1) Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.
(2) Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. Nejde-li o souběžnou jízdu nebo o jízdu podle § 12 odst. 2, smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu.
(3) Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/h. Svítí- li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km/h. Při přejíždění železničního přejezdu nesmí řidič zbytečně prodlužovat dobu jeho přejíždění.
(4) Dojde-li k zastavení vozidla na železničním přejezdu, musí jeho řidič odstranit vozidlo mimo železniční trať, a nemůže-li tak učinit, musí neprodleně učinit vše, aby řidiči kolejových vozidel byli před nebezpečím včas varováni.
(5) Před železničním přejezdem, u kterého je umístěna dopravní značka "Stůj, dej přednost v jízdě!", musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má náležitý rozhled na trať.
§ 29
(1) Řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd:
a) je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,
b) je-li dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení,
c) sklápějí-li se, jsou-li sklopeny nebo zdvihají-li se závory,
d) je-li již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,
e) dává-li znamení k zastavení vozidla zaměstnanec dráhy kroužením červeným nebo žlutým praporkem a za snížené viditelnosti kroužením červeným světlem,
f) nedovoluje-li situace za železničním přejezdem jeho bezpečné přejetí a pokračování v jízdě.
Co dělat, když s vozidlem uvíznete na železničním přejezdu
1) Všichni co nejrychleji opusťte vůz a odeberte se do dostatečné vzdálenosti od něj
2) Pokuste se vozidlo odstranit z jízdní dráhy vlaku, nejlépe 2,5 metru od osy nejbližší kolejnice
3) Pokud se vozidlo nepodaří odstranit, musíte kvůli bezpečnosti zastavit železniční provoz tím, že zavoláte na tísňovou linku 112 nebo 150
4) Operátorovi sdělte problém a hlavně mu nadiktujte číslo přejezdu, které najdete, v případě přejezdu bez světelného zařízení, na zadní straně ramene výstražného kříže nebo na zadní straně světelné signalizační skříně. Číslo přejezdu má tvar Pxxxxx.
Tento článek vznikl za přispění společnosti Klikpojištění.cz, která se zabývá porovnáním pojištění od českých pojišťoven. Na stránkách klikpojisteni.cz, si můžete třeba srovnat povinné ručení česká pojišťovna s ostatními pojišťovnami.
Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.