Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes
Zdroj: pneumatiky.cz
Od pátku 1. listopadu by řidiči měli mít přezuto, pokud je na silnici překvapí sníh či námraza na letních pneumatikách, hrozí jim nejen nehoda, ale i pokuta. Od letošního října navíc platí pro zimní pneumatiky nová legislativa, musí na sobě mít symbol sněhové vločky.
Pro řidiče v České republice platí ustanovení §40a zákona 361/2000 Sb., kdy mají povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, "pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza".
Přezuto tedy musíte mít, pokud je venku sníh či led, nebo lze předpokládat, že podle předpovědi sněžit bude. Zákonodárci totiž naštěstí pamatovali na výkyvy počasí. Pokud je v listopadu stále stabilně okolo 20 stupnů, pokutu nedostanete.
Symbol sněhové vločky je nově povinný
V minulosti platilo, že zimní pneumatiky jsou takové, které mají označení M+S (Mud and Snow) – toto označení je však podle nové legislativy nedostačující, uvádí server pneumatiky.cz.
Od 1. října 2024 totiž platí v celé EU jednotná pravidla pro značení zimních pneumatik. Ty musí nové mít označení 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake), tedy alpský symbol sněhové vločky, který je zárukou, že pneumatika prošla standardizovaným testováním v náročných zimních podmínkách.
Zimní pneumatiky a "pravidlo 4"
- Minimální hloubka dezénu musí být 4 milimetry. Samozřejmě ale platí, že čím čím vyšší je hloubka vzorku, tím lepší vlastnosti poskytuje.
- Přezouváme všechna 4 kola. V žádném případě nelze přezouvat jen jednu nápravu a na druhé nechat letní pláště.
- Pneumatiky používáme maximálně 4 roky. Při delším užívání dezén začíná ztrácet původní vlastnosti a pneumatika bývá náchylná k defektu.
- Zimní pneumatiky používáme minimálně 4 měsíce v roce, tedy v období od listopadu až března, kdy je teplota průměrně pod 7°C a jsou vyžadovány vlastnosti zimních pneumatik.
Povinnost zimních pneumatik v zahraničí
Každá země na zimní pneumatiky nahlíží trochu jinak. Zatímco někde je zimní přezutí povinné, jinde jen doporučené. Toleruje se i různá hloubka vzorku.
Nepodceňte ale zákony v zahraničí a dobře si před cestou prostudujte, co vám v cizině neprojde. Pokuty totiž bývají často výrazně přísnější než u nás. Pokud kvůli letním gumám zablokujete celou komunikaci, můžete v Rakousku dostat pokutu až 5000 euro (tedy cca 125 tisíc korun).
Oproti letním mají zimní pneumatiky rozdílnou směs (materiál na výrobu), strukturu i drážkování dezénu. Zimní gumy se používají, jakmile teploty klesnou pod 7 °C. Při těchto a nižších teplotách pouze zimní směs zajistí potřebnou přilnavost.
Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.